top of page

ЗАСОБИ НАРОДОЗНАВСТВА В РОБОТІ ДОШКІЛЬНИХ
НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

Перші роки життя дитини закладають основи таких відчуттів і якостей характеру, які невидимо, але глибоко і міцно зв'язують її зі своїм коренем, національним іменем та походженням і вирішальною мірою впливають на формування пам'яті родоводу, любові до своїх батьків, оточуючого дому, народу, на зародження національної самосвідомості, священного почуття відданості Батьківщині.

Ані на мить не        слід забувати, становлення духовності         іде через

народознавство. Той,  хто її   обминає, зазнає невдач, скочуючись до

схоластичних сентенцій, безконечних повторень гучномовних фраз, малозрозумілих дітям,                                що аж  ніяк не     сприяє вихованню їх      свідомими

громадянами своєї землі.

Немає сумніву, що зміцнення педагогічних позицій родинно-суспільного виховання і формування підростаючої особистості оптимально реалізується тоді, коли дошкільнята зростають і розвиваються, засвоюючи духовні надбання народу. Коли у виховному процесі широко застосовуються споконвічні засоби впливу, завдяки яким кожне                                          наступне               покоління практично    продовжує

національні традиції та звичаї, сімейно-побутову та суспільну культуру.

Ось такий підхід спрямовує дошкільну науку і практику на відновлення незаслужено забутих принципів гуманізму, народності, природо відповідності. За цих умов процес виховання набуде природного стану, бо ґрунтуватиметься на кон’юнктурних проектах, штучно нав'язаних зверху, а на міцній основі загальнолюдських приписів на полярності установлених понять добра і зла, правди і кривди, красивого і потворного.

Засоби народознавства, спрямовані на дошкільнят, звичайно багатофункціональні й високоемоційні, оскільки і розважають дітей і задовольняють їхню допитливість, естетичні потреби, невтомне прагнення до руху, творчого мислення, спонукають до товаристського співробітництва. А вихователеві допомагають знаходити вихід з будь-яких ситуацій, уникати

голих питань. Те, чому дитина опирається і що не хоче виконувати за сухим наказом, вона легко й охоче зробить спонукувана, наприклад, пісенькою "водичко, водичко, умий мені личко" або ж "хлюп, хлюп, хлюп, водиченько", яку лагідно наспівує дорослий, умиваючи її.

Однак, дійовий результат у роботі з дітьми забезпечується тоді, коли з народного джерела черпають систематично, а сама система виховних впливів охоплює використання всіх педагогічно доцільних засобів і на заняттях, і в позанавчальний час. За однієї, звичайно, умови: введення дітей у світ народної творчості має здійснюватися природно і просто, у міру потреби, тобто так, як воно і відбувається в повсякденному житті, без штучної награності і бутафорії. Також зовсім не обов'язково зодягати оповідача українських народних казок у старовинне вбрання дідуся чи бабусі.

Народознавство у дошкільному навчальному закладі - це, насамперед, подвір'я і сам будинок, споруджений у національному стилі, з використанням кращих його ознак. В оформленні інтер'єрів загальних приміщень і групових кімнат мають бути широко використані вироби місцевих умільців, у книжкових куточках зібрані народні казки, пісеньки, приповідки, в ігротеках - народних дитячих іграшок набори, а на майданчику та в літньому павільйоні - споруди та матеріали для проведення народних, рухливих та інших ігор.

Нехай у дошкільному навчальному закладі дітей частіше частують національними стравами, які вони їдять вдома, і нехай дорослі пояснюють, як їх готують, коли і як вживають, чим вони корисні організму і здоров'ю людини.

Окрасою приміщень дитячого садка можуть слугувати вишиті рушники, писанки, килими, серветки, накидки, завіски, тощо. Добре, коли садиба огороджена, як це традиційно прийнято в Україні, живоплотом, а на ділянці ростуть, характерні для даної місцевості, дерева, кущі, квіти, сільськогосподарські культури. Оскільки дошкільнята, починаючи з другої молодшої групи прилучаються до роботи в куточку живої природи, постійні мешканці якого - кімнатні рослини, бажано якнайширше представити в ньому ті, які вирощуються вдома (зрозуміло з урахуванням безпеки їхнього сусідства

з дітьми), подавати короткі відомості про їхній розвиток, використання. У вихованні важить кожна деталь, тому й назва дитячого садка справлятиме свій вплив "Сонечко", "Колобок", "Сопілка", "Барвінок", "Веснянка", "Лісова казка", тощо - подібні власні імена дошкільного закладу також створюють відповідний комфорт, колорит.

Могутніми засобами народознавства є рідна мова, народні ігри, іграшки, дитячий фольклор, музична, пісенна, хореографічна, художня народна творчість, дотримання національних традицій, звичаїв, свят та обрядів. Без перебільшення можна сказати, що без рідної мови дитина жити не може. Загальновизнана істина: запорукою успішного формування особистості виступає вільне володіння рідним словом, яке породжує схильність та інтерес до вивчення інших мов.

Важливу роль у вихованні в дітей любові до мови і прагнення засвоїти її поруч із навчальними заняттями, відіграє організація життя дитячого колективу зокрема мовного спілкування, дотримання режиму культури мови й особистий приклад педагогів.

Генератором поступальних перетворень у формуванні особистості виступають ігри й іграшки. Навіть досить літні люди тримають у пам'яті улюблені забавки дитинства: "Жмурки, "Третій - зайвий", "Кіт і миші", "Гуси, гуси, додому", "Яструб та курчата" та інші, перейняті колись від ровесників чи старших товаришів. Народ створив ці ігри, він же й визначив порядок їх використання з малечого віку до зрілості. Причому, настільки точно й глибоко, що за ходом просування у них можна визначити рівень розвитку дитини.

Українська іграшка стала цінним надбанням не тільки національної, а й світової культури. Дзвінкоголосі свищики, веселі ляльки, фігурки тварин, птахів, музичні інструменти, знаряддя праці та чимало інших предметів, виготовлених з найрізноманітніших матеріалів, оздоблених розписом, рельєфним декором, приваблюють і дітей, і дорослих.

Необхідно звернути увагу на ще один важливий момент: наявність фабричних іграшок аж ніяк не повинна призвести до забуття традиційної

народної саморобки. Не з бідності, як дехто твердить, у трудових сім'ях усіляко заохочують дітей до цього, а з педагогічних міркувань: і справа для дитячих рук, і засіб художнього розвитку.

Дошкільники люблять грати в добре знайомі народні ігри, якими вони розважаються вдома з іншими дітьми й охоче переносять їх в дитячий садок. Це природне прагнення заслуговує на всіляку підтримку, оскільки участь у таких іграх сприяє розвитку винахідливості й витримки, загартовує організм, формує моральні якості, викликає інтерес до народної творчості. Педагог, підтримавши ініціативу вихованців, може скоригувати гру з урахуванням специфіки вікової групи й використовувати одну й ту саму з поступовим ускладненням.

У систему застосування у дошкільних закладах здобутків народознавства включають також емоційну сферу, представлену народною деонтологією і пов'язану з максимально можливим перенесенням здорового сімейного мікроклімату в обстановку дитячого садка. Це виявляється у підтримці родинних звичаїв, у доброзичливій взаємодопомозі і чуйному, важному ставленні до дітей.

Дітям дошкільного віку імпонує все те, що нагадує їм домашній уклад.

Вони хочуть бачити і відчувати материнську турботу вихователів, прагнуть, щоб взаємини між дітьми будувались так, як між братами й сестрами в сім'ї, щоб панували в групі злагода і доброта. І якщо дитячий садок не став дитині другим рідним домом, справжнього із сімейною педагогікою не може бути.

Високий ефект з народознавства дає використання українського мелосу, танців, живопису. У пісенному репертуарі нашого народу чимало чудових зразків, прийнятних для різного віку, починаючи від найменших, для яких провідною і незамінною є колискова пісня. Малятами з особливою емоційністю сприймаються пісеньки-забавлянки "Потягусі-потягусі", "Ладки-ладусі", ''Сорока-білобока", "Тосі-тосі", та інші, у кожній наступній групі діти оволодівають складнішими народними музичними творами:                                                                                                                  співають

"Прилетіла зозуленька", "Ой ходить сон коло вікон", танцюють під українські народні мелодії "Дрібушечки", "Ой лопнув обруч", "Стукавка"...

Барвиста палітра народного декоративно-прикладного мистецтва розкривається перед дошкільнятами на заняттях з декоративного малювання, аплікації, художній творчості. Високий результат дає ця робота, коли вона має підсумкові віки у вигляді фольклорних дитячих свят та фестивалів. Тут найбільш повно та яскраво пропагуються серед їх учасників народні пісні, ігри та розваги, декламація тощо, супроводжувані виставками іграшок, саморобок, малюнків вишивок, аплікацій та інших виробів, а також предметів побуту населення даної місцевості. До програм дитячих розваг входить також народний гумор. Значний інтерес у дітей викликають ранки "Казки за казкою", участь у самодіяльному ляльковому театрі за мотивами народних казок, зустрічі із знавцями фольклору, народними оповіданнями, майстрами.

Доступні розповіді про доленосні віхи на шляху розвитку рідного народу, про його боротьбу, способи відродитися й стати у рівень з іншими народами викличуть інтерес у дошкільників, будуть сприйняті з розумінням на заняттях з ознайомлення з навколишнім світом та художньої літератури. Адже коли кобзарі співали про сиву бувальщину, послухати їх сходились і старі, і малі, й зерна народної мудрості падали на благодатний грунт дитячої душі. Старші дошкільники цілком спроможні сприймати певні історичні знання.

Велике застосування народна педагогіка має на заняттях формування уявлень про природу. Адже саме на цих заняттях вихователь знайомить дітей з народним календарем, прислів'ями, приказками, прикметами. Візьмемо для прикладу прислів'я та приказки, пов'язані з окремими місяцями. Які вони точні, поетично соковиті і влучні! Слухаємо їх та переконуємось в мудрості нашого народу. Треба бути справді геніальним, щоб сказати так: "Хвала і січень сніговий, травень дощовий, а серпень на хліб рясний" або "Питає лютий - чи добре взутий, бо прийде мрець та вхопить за палець". Тут і образ, і характерна ознака місяця, і поетична рима, що так важливо для особливостей сприймання

дошкільниками певних природних явищ, обміркування природно-наслідкових зв'язків в природі.

Чи, скажімо, народні назви місяців. Скільки народила їх багата уява і які вони цікаві та мудрі! За кожною такою на кличкою впізнаєш найхарактернішу вдачу місяця («снігогін», «груднотрус», «копень», «березо зіль») і, що цікаво, жодна з них не повторюється.

Народні свята. Вони вносять особливий колорит в життя дошкільного навчального закладу, приносять масу позитивних емоцій, виховують естетичні смаки, знайомлять з певними явищами. Кожне свято чи обряд безпосередньо пов'язані з природою, хліборобським заняттям, сподіванками на щедрий врожай і статки, родинну злагоду. Вихователь повинен звернути увагу на закономірність:   взимку, коли хлібороб мав найбільше відпочинку, їх

святкували частіше, а весною і влітку - рідше, бо треба було, насамперед, дбати про врожай. Педагоги повинні пояснити дітям, що новорічні колядки та щедрівки, посівання зерном оспівують щасливий рік, що минув та закликають новий, з усілякими гараздами, веснянки та гаївки - пробудження природи, благословення весни, Івана Купала - молодість і красу, а зажинки та обжинки ущедряють землю за багатий врожай і возвеличують працьовиті руки, що виростили його.

"Не цураймося ж своєї правічної культури! Мусимо знати й пам'ятати наш родовід, розумно користуватися тією мудрістю, яка жила в народі з давніх давин".

bottom of page